Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus - Teema 7


Copyleft on justkui äraspidine autoriõigus: kui autoriõigus on loodud eesmärgiga säilitada autori kontroll teose kopeerimise, levitamise ning teosesse muudatuste tegemise üle, siis copyleft on loodud eesmärgiga säilitada teose levitamis- ning muutmisvabadus kasutajate ning järgmiste autorite jaoks. Copyleft'i põhimõtet rakendatakse tavaliselt vabakasutuslitsentsi abil. Esimene ja vaba tarkvara juures kõige levinum copyleft-litsents on GNU GPL.

  1. GNU Affero General Public License ehk GNU AGPL on tasuta litsents, mis on loodud spetsiaalselt tarkvarale, näiteks veebirakendustele, et võrgus modifitseeritud programmi kasutajad saaksid selle lähtekoodi.
  2. GNU üldine avalik litsents (GNU GPL või lihtsalt GPL) on rida laialt kasutatavaid tasuta tarkvaralitsentse, mis tagavad lõppkasutajatele tarkvara käitamise, uurimise, jagamise ja muutmise vabaduse. Litsentsid kirjutas GNU projekti jaoks algselt Vaba Tarkvara Sihtasutuse (FSF) endine juht Richard Stallman ning need annavad arvutiprogrammi saajatele Vaba tarkvara määratluse õigused.
  3. GNU LGPL (Lesser General Public License) ehk GNU Vähem Üldine Avalik Litsents on kompromiss GNU GPL-i ja teiste vähem GNU põhimõtteid jagavate litsentside vahel (näiteks BSD litsents). LGPL seab copyleft piirangud küll programmile endale, kuid mitte teistele programmidele, mis antud programmile viitavad. LGPL on eelkõike mõeldud teekide litsentsiks, kuid seda kasutavad ka sellised programmid nagu OpenOffice.org ja Mozilla Firefox.
  4. MIT-litsents on lubav vabatarkvara litsents, mis pärineb Massachusettsi Tehnoloogiainstituudilt (MIT) 1980. aastate lõpus. Lubava litsentsina seab ta korduskasutamisele ainult väga piiratud piirangud ja seetõttu on see litsentsidega ühilduv.


Viited:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Копилефт

https://et.wikipedia.org/wiki/Copyleft

https://www.gnu.org/licenses/copyleft.ru.html

https://et.wikipedia.org/wiki/GNU_Vähem_Üldine_Avalik_Litsents

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Affero_General_Public_License

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License

https://en.wikipedia.org/wiki/MIT_License


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Arendus- ja ärimudelid - Teema 11

IT juhtimine ja riskihaldus - Teema 9

Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid - Teema 14